Opowieść podręcznej, czyli serial, który zwalił mnie z nóg (i wciąż nie mogę wstać)

Uwielbiam oglądać seriale, a Ty? Widziałaś Opowieść podręcznej? Jeśli nie, to nie martw się – nie będzie spojlerów. Też nie lubię, gdy ktoś zamiast zaciekawić, po prostu zdradza mi zakończenie. Większość seriali oglądamy razem, z mężem – gdy dzieciaki pójdą spać, potrafimy obejrzeć 2-3 odcinki pod rząd. Są jednak takie pozycje, które oglądam sama – jedną z nich była Opowieść Podręcznej.

O co w ogóle chodzi w Opowieści Podręcznej?

Pierwszy odcinek zaczęłam oglądać parę miesięcy temu. Pierwsza myśl – co za brednie, o co tu w ogóle chodzi? Ucieczka, faceci z bronią, ograniczenia, dziwne zasady i religijne wstawki. Wszystko wydawało mi się tak nierealne, abstrakcyjne i pozbawione sensu, że długo nie wróciłam do tej szalonej opowieści. Coś jednak nie dawało spokoju w mojej głowie, musiałam obejrzeć kolejny odcinek.

W miarę upływu czasu dowiadujemy się, że akcja dzieje się w Republice Gileadu, która znajduje się na terenie USA. Problem z przyrostem naturalnym, który jest rekordowo niski, sprawia, że w życie wchodzą nowe zasady. Głównym celem staje się większa liczba urodzeń. Kobiety są pozbawione praw, ich celem jest posłuszeństwo mężczyznom. Te, które mają wyłącznie rodzić dzieci to właśnie podręczne. Już kiedyś urodziły dziecko, mogą więc mieć kolejne. Komendanci, którzy zarządzają Republiką przyjmują je pod swój dach i co miesiąc przeprowadzają ceremonię – odbywają stosunek z podręczną, w obecności swojej żony. Oczywiście dla wyższego celu – poczęcia dziecka.

Wszystkiemu towarzyszy wielka wiara w ich boga. Nic nie dzieje się bez jego woli, obecności i bez cytatów ze świętej księgi. Republika Gileadu to państwo religijne, w którym obowiązuje szereg specjalnych rytuałów i zasad, które niekoniecznie wydają się zasadne w nowoczesnym świecie. Co ciekawe, czas staje w miejscu tylko tam. Kobiety są podległe – ich zadaniem jest wyłącznie rodzenie dzieci i służenie mężczyznom. Mniejszości są eliminowane, a słowo “wolność” praktycznie nie istnieje. W innych państwach życie toczy się dalej i niczym nie różni się od naszego.

To opowieść o ogromnym bólu, strachu i uciśnieniu. O świecie, gdzie wszystko trzymane jest w ryzach, gdzie nie możesz być sobą. Wszyscy pilnują się wzajemnie. Nigdy nie jest się samemu. Przedstawione są przerażające obrazy, czasami zestawione ze scenami totalnej rozpusty mężczyzn. Kobiety nie mają własnej tożsamości, podręcznym odbierane są ich własne imiona i przyjmują je po swoich panach – stają się Fredami, Glenami…

Kadry z serialu “Opowieść Podręcznej” (Fot. Materiały prasowe HBO)

Opowieść Podręcznej obejrzysz na HBO. Za dostęp do tej platformy zapłacisz 24,99 zł miesięcznie. Jeśli zastanawiasz się czy warto, odpowiadam – zdecydowanie tak!

Dowiedz się więcej o HBO GO >>

Kilka technicznych danych i wiele nagród

Opowieść Podręcznej to serial oparty na powieści Margaret Atwood, wydanej w 1985 roku, o tym samym tytule. Premiera światowa to 2017 rok,a na Filmwebie średnia z ponad 45k ocen daje 8,2. Nic dziwnego, serial ten obsypano nagrodami. Pięć Emmy w 2017 i kolejne trzy w 2018, a do tego dwa Złote Globy w 2018. Obsada nie jest przesadnie znana (przynajmniej dla mnie). Chyba dzięki temu łatwiej było mi wejść w świat Podręcznej, którą gra Elisabeth Moss.


Obsada serialu “Opowieść podręcznej”/Alberto E. Rodriguez/Getty Images

Produkcja zachwyca nie tylko scenariuszem, ale także scenografią. Wyobraź sobie czerwone płaszcze, na kilkudziesięciu kobietach, idących po białym śniegu. Widoki z dronów, które pokazują równiutkie rzędy sunących postaci. Świat kontrastów, najdrobniejszych szczegółów i wyjątkowych obrazów. Kostiumów, oddających nastrój sytuacji. Serial warto zobaczyć także dla tych genialnych zdjęć, dla tego perfekcyjnie wykreowanego świata.

Odnajdź cząstkę feministki

Tylko w tym jednym miejscu na ziemi kobiety tracą doszczętnie swoje prawa, a ich jednym celem jest służba mężczyznom i rodzenie dzieci. Im dłużej oglądasz serial, tym bardziej wydaje Ci się, że to możliwe, że być może gdzieś na świecie istnieje właśnie takie państwo. Jeśli zawsze byłaś przeciwna feministkom i uważałaś, że miejsce kobiety jest przy dzieciach i w kuchni, to koniecznie obejrzyj ten serial. Zobacz okropną skrajność, w której nie ma miejsca na wolną wolę. Rządzą faceci, a kobiety są im totalnie poddane.

Jeśli po obejrzeniu przynajmniej jednego sezonu, nie odnajdziesz w sobie cząstki feministki, to bardzo się zdziwię. Dla mnie ten serial jest bardzo trudny, ale wciągający jednocześnie. Czuję całą sobą to, co się tam dzieje i nie potrafię czasami wytłumaczyć sobie, że to tylko film. Na początku historia wydawała mi się absolutną abstrakcją. Im więcej odcinków oglądam, tym bardziej boję się, że to może stać się naprawdę.

Serial jest ciężki. Sceny są często brutalne. Nie daję rady obejrzeć więcej, niż 2 odcinki na kilka dni. Najpierw widzisz gwałconą kobietę, a potem świetnie bawiących się facetów. Chcesz krzyczeć. Widzisz ruch oporu, któremu kibicujesz, trzymasz się każdej małej iskierki nadziei na lepsze jutro, po czym ktoś ją gasi. Płaczesz, gdy widzisz rozdzielane z dziećmi matki.

Opowieść Podręcznej to ciężka historia. Na początku tak nierealna, że chce Ci się śmiać. Gdy brniesz w nią i poznajesz kolejne elementy układanki, uśmiech zastępuje smutek, a czasami nawet łzy. Obejrzałam dwa sezony, zbieram siłę na trzeci.

Pod Jego Okiem…

.

Przeczytaj także

Inne artykuły

Nie tylko wysoki iloraz inteligencji wpływa na powodzenie w...

Dlaczego niektórzy sprawniej radzą sobie w szkole, łatwiej odnoszą sukcesy i lepiej odnajdują się w środowisku rówieśników?

Angielski online z AllRight, czyli Julka zaczyna swoją przygodę

Znajomość języka angielskiego zdecydowanie ułatwia funkcjonowanie w dzisiejszym świecie. Obecnie jest to jedna z podstawowych umiejętności każdego z nas. Jak w takim razie zachęcić dziecko do tego, aby chciało rozwijać swoje kompetencje? Jedną z najlepszych metod jest oczywiście nauka przez zabawę!

Myśli samobójcze – jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze?

Nie każda osoba, która ma myśli samobójcze podzieli się z nami swoim stanem. Co w takim razie powinno nas zaniepokoić? Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze?

DDD i DDA – co to znaczy?

DDD i DDA to skróty, które często pojawiają się w mediach, podczas rozmów ze znajomymi czy na spotkaniach z terapeutą. Chodzi tu o Dorosłe Dzieci z Rodzin Dysfunkcyjnych oraz Dorosłe Dzieci Alkoholików, czyli osoby dorastające w specyficznym, zaburzonym środowisku.

Alkoholizm – objawy, przyczyny i fazy alkoholizmu

Choroba alkoholowa, uzależnienie od alkoholu, alkoholizm. Bez względu na to, jak nazwiemy ten problem, jego istotą jest utrata kontroli nad ilością spożywanego alkoholu.

Fazy alkoholizmu – jak zachowuje się uzależniony od alkoholu?

Nikt nie staje się alkoholikiem z dnia na dzień, nie każda faza tego procesu jest też taka sama. Jakie zatem fazy alkoholizmu można wyróżnić? Posłużę się najczęściej stosowaną, 4-stopniową skalą, która obrazuje fazy alkoholizmu wg Jellinka.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj