Audiobooki dla dzieci, czyli czego moje dziewczynki słuchają najchętniej

Od zawsze czytamy naszym dziewczynkom książki. Kiedyś codziennie, potem wymiennie z audiobookami. Przez te kilka lat uzbieraliśmy sporą kolekcję płyt, a wśród nich są takie, które mogą być odtwarzane w kółko. Jakie zatem tytuły wskazują moje córki, jako najlepsze audiobooki dla dzieci?

Na co zwracam uwagę podczas wyboru audiobooków dla dzieci?

Na początku miałam problem z wybieraniem audiobooków – wydawało mi się, że będą chętnie słuchały każdą bajkę. To przecież dzieci… Sama nie miałam w tym zbyt dużego doświadczenia, więc zaczęłam od pozycji, które na pierwszy rzut oka wydawały się fajne. Szybko jednak życie zweryfikowało moje podejście i okazało się, że dobrze mieć jakiś klucz.

Jak w takim razie wybieram te audiobooki bajki dla dzieci?

  • wiek dziecka – to tak, jak z książkami, bo każda opowieść dedykowana jest innym odbiorcom
  • zainteresowania dziecka – bo nie ma sensu puszczać dziewczynce bajek o księżniczkach, skoro pasjonuje ją kosmos
  • lektor – to bardzo ważne, kto czyta bajkę (wśród moich ulubionych jest m.in. Dymna, Barciś, Jungowska i Chotomska)
  • treść bajki – nawet te dobrze znane opowieści zawierają treści, które niekoniecznie są już aktualne, lepiej pomijać zjadanie babci czy wrzucanie dzieci za karę do pieca
  • poruszane problemy – dzieci łatwiej przyswajają treści z bajki niż słowa mamy, można wykorzystać audiobooki, jako formę terapii lub rozwiązania konkretnego problemu

Skąd czerpać te informacje? Z biegiem czasu będzie łatwiej ocenić, czy wybrany audiobook dla dzieci jest ok czy nie. Warto jednak sprawdzić opinię w sieci i przeczytać kilka recenzji na sklepach internetowych. Rodzice często piszą w opiniach to, czy audiobooki naprawdę podobały się ich dzieciom i znacznie mniej tu bullshitu niż w przypadku np. AGD.

Audiobooki dla dzieci – nasze polecenia

Tak, jak wspomniałam – mamy bardzo dużo bajek na płytach. Skupię się na tych pozycjach, które dziewczynki słuchają najchętniej i najczęściej. Audiobooki zazwyczaj kupujemy w Empiku (na stronie często są promocje 2 w cenie 3) lub na Taniej Książce – mają bardzo fajne ceny i szybką wysyłkę. Wolę fizyczne płyty, bo nie wymagają komputera lub telefonu, a dziewczyny mają swoje odtwarzacze CD.

(W poście znajdują się linki afiliacyjne)

Bajki dla dzieci do 6 lat

Zacznijmy od pozycji dla młodszych dzieciaków – powiedzmy, że do 6 lat. Jeśli w ogóle można stawiać jakąś granicę wiekową, bo przecież każdy lubi coś innego. Przyjmijmy jednak kryterium, że to historie nieco mniej złożone i skomplikowane, idealne dla małych uszek.

  • 365 bajek na dobranoc [KLIK] – krótkie i spokojne bajki dla dzieci na dobranoc z dużą dawką pozytywnych emocji, które czyta wspaniała Anna Dymna
  • Opowiastki dla małych uszu [KLIK] – historie, w których główną rolę grają zwierzątka, mają jednak takie same obawy, pytania i wyzwania, jak dzieciaki
  • Pięciopsiaczki [KLIK] – genialna opowieść o psince Balbince i jej pięciu szczeniaczkach oraz ich przygodach, ten audiobook dla dzieci czyta autorka, czyli Wanda Chotomska. To taka bajka dla małych dzieci, którą ja sama uwielbiam słuchać – zdecydowanie polecam!
  • Pamiętnik czarnego noska [KLIK] – ciepła i pełna emocji opowieść o Małgosi i jej misiu, którego wypatrzyła w sklepie z zabawkami i od razu pokochała
  • Przygody Pompona [KLIK] – historia małego, zielonego smoka, który pojawił się pewnego dnia w ludzkiej rodzinie – robi dużo zamieszania i wpada w tarapaty, ale jest przy tym wyjątkowo uroczy
  • Reksio. Wielka księga przygód [KLIK] – tego pieska chyba nie trzeba przedstawiać, od ponad 50 lat podbija przecież serca polskich dzieci. Audiobooka czyta Jerzy Stuhr, co jest dodatkowym atutem

Jeśli lubicie Reksia, tutaj znajdziecie więcej opowieści –> KLIK

Bajki dla dzieci od 7 lat

Tu granica również jest umowna, ale bajki z tych poleceń są nieco bardziej złożone, wymagają też większego skupienia uwagi.

  • Bajki terapeutyczne [KLIK] – te opowieści powstały na bazie doświadczenia psychologów, dlatego szczególnie je polecam, nawet młodszym dzieciom. W bajkach poruszany jest temat lęku, śmierci czy konfliktów między domownikami.
  • Zezia [KLIK] – seria bajek, które napisała i czyta Agnieszka Chylińska. My mamy książki i kilka audiobooków na płytach, chociaż obecnie widzę głównie wersje papierowe i mp3. Być może jednak, gdzieś jeszcze można je znaleźć. Tak czy siak, szczerze polecam.
  • Dzieci z Bullerbyn [KLIK] – wiem, że to szkolna lektura, ale moja Zośka uwielbia słuchać tego audiobooka. Nie bez znaczenia jest tu genialna Edyta Jungowska, która wspaniale czyta tę bajkę.
  • Pippi Pończoszanka [KLIK] – tę bajkę zna większa część dorosłej publiki, ale gwarantuję, że podbija serca również tej młodszej. No i ponownie – Jungowska robi genialną robotę!
  • Dzieci z ulicy Awanturników [KLIK] – kolejna pozycja z tej “samej” serii, bo te audiobooki są genialne! To historia o rodzeństwie, które wprowadza mnóstwo zamieszania w spokojnym niegdyś miasteczku. Historia pełna jest ciepła, miłości i przywiązania. P.S. Tak, tutaj też czyta Jungowska.
  • Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 niezwykłych historii Polek [KLIK] – niesamowite opowieści znanych i mniej znanych, ale inspirujących Polek. Ten audiobook to nowa odsłona 100 opowieści niezwykłych kobiet, które skradły serca dziewczynek na całym świecie.
  • Mała Księżniczka [KLIK] – historia odważnej dziewczynki, która zmaga się z przeciwnościami losu – księżniczka staje się niemal żebraczką. Ma jednak w sobie mnóstwo ciepła i wrażliwości, które doceniają przyjaciele. Nie bez znaczenia jest też jej wspaniała wyobraźnia.
.

Przeczytaj także

Inne artykuły

Nie tylko wysoki iloraz inteligencji wpływa na powodzenie w...

Dlaczego niektórzy sprawniej radzą sobie w szkole, łatwiej odnoszą sukcesy i lepiej odnajdują się w środowisku rówieśników?

Angielski online z AllRight, czyli Julka zaczyna swoją przygodę

Znajomość języka angielskiego zdecydowanie ułatwia funkcjonowanie w dzisiejszym świecie. Obecnie jest to jedna z podstawowych umiejętności każdego z nas. Jak w takim razie zachęcić dziecko do tego, aby chciało rozwijać swoje kompetencje? Jedną z najlepszych metod jest oczywiście nauka przez zabawę!

Myśli samobójcze – jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze?

Nie każda osoba, która ma myśli samobójcze podzieli się z nami swoim stanem. Co w takim razie powinno nas zaniepokoić? Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze?

DDD i DDA – co to znaczy?

DDD i DDA to skróty, które często pojawiają się w mediach, podczas rozmów ze znajomymi czy na spotkaniach z terapeutą. Chodzi tu o Dorosłe Dzieci z Rodzin Dysfunkcyjnych oraz Dorosłe Dzieci Alkoholików, czyli osoby dorastające w specyficznym, zaburzonym środowisku.

Alkoholizm – objawy, przyczyny i fazy alkoholizmu

Choroba alkoholowa, uzależnienie od alkoholu, alkoholizm. Bez względu na to, jak nazwiemy ten problem, jego istotą jest utrata kontroli nad ilością spożywanego alkoholu.

Fazy alkoholizmu – jak zachowuje się uzależniony od alkoholu?

Nikt nie staje się alkoholikiem z dnia na dzień, nie każda faza tego procesu jest też taka sama. Jakie zatem fazy alkoholizmu można wyróżnić? Posłużę się najczęściej stosowaną, 4-stopniową skalą, która obrazuje fazy alkoholizmu wg Jellinka.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj