Gdy Twoje dziecko wstaje rano i wygląda niewyraźnie, wtedy wiesz, że coś się dzieje! Tak było i tym razem u nas. Najpierw niby szklane oczy, trochę marudzenia, a potem gil i kaszel. Znasz ten scenariusz? Kaszel, zwłaszcza taki, który nie daje dziecku spać w nocy, to koszmar. Jeśli nie ma gorączki, zielonego gluta i ogromnego dramatu, warto zacząć od domowych sposobów, które wykorzystywały jeszcze nasze babcie.
Spis treści
Kaszel – co to właściwie jest?
Kaszel, określany jest mianem bezwarunkowego odruchu, który oczyszcza drogi oddechowe z zalegającego śluzu, śliny, a także zanieczyszczeń. Na czym polega, wie chyba każdy – zaczerpnięcie głębokiego wdechu, silny skurcz mięśni i wyrzucenie powietrza. Wiesz, że organizm robi to z prędkością bliską prędkości dźwięku? Kaszel jest podstawowym sposobem na pozbycie się wszystkiego (także ciał obcych), co nie powinno znajdować się w drogach oddechowych. Właśnie dzięki temu pełni kluczową ochronną funkcję.
Rodzaje kaszlu
Ten potrzebny, aczkolwiek uciążliwy odruch, możemy podzielić na dwa sposoby. Pierwszy z nich ze względu na długość utrzymującego się kaszlu, drugi – obecność wydzieliny lub jej brak.
Kaszel ostry, podostry, czy przewlekły?
Wszystko zależy od tego, jak długo się utrzymuje. To bardzo ważna przesłanka, która może pomóc specjaliście zdiagnozować przyczynę. Kaszel możemy podzielić na:
- ostry – ustępuje po około 3 tygodniach;
- podostry – trwa od 3 do 8 tygodni;
- przewlekły – utrzymuje się ponad 8 tygodni.
Pamiętaj jednak, że kaszel przewlekły, może być objawem wielu poważniejszych chorób, warto więc w takiej sytuacji skonsultować się z lekarzem. Nie chcę Cię straszyć, ale może on świadczyć np. o astmie, refluksie, czy zapaleniu błony śluzowej nosa.
Kaszel mokry i suchy
Ten podział zna chyba każdy, reklamy w telewizji uginają się pod naporem tego komunikatu. Często jednak zadajemy sobie pytanie, czym to się różni, jak je rozpoznać. To bardzo proste – wszystko zależy od tego, czy przy odkrztuszaniu jest obecna wydzielina, czy też nie. Kaszel mokry ( nazywany przez specjalistów kaszlem produktywnym) to ten, który jest wilgotny. Świetnie oczyszcza drogi oddechowe podczas różnych infekcji, gdy organizm produkuje nadmierną ilość wydzieliny. Pamiętaj, że to idealne warunki dla rozwoju bakterii!
Przyczyny kaszlu suchego
Suchy kaszel, to rodzaj kaszlu, który zmusza nas do ciągłego kasłania. Czujemy drapanie w wysuszonym gardle, co bardzo utrudnia funkcjonowanie i sen, zwłaszcza małym dzieciom! Najczęściej spotykanymi przyczynami nieproduktywnego, suchego kaszlu są:
- początek infekcji;
- pozostałość po zapaleniu dróg oddechowych;
- astma, alergia, refluks;
- przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu;
- czynne lub bierne palenie papierosów.
Przyczyny kaszlu mokrego
Kaszel mokry jest naszym sprzymierzeńcem, jest bowiem bardzo pomocny podczas infekcji dróg oddechowych. Tak jak wspomniałam – dzięki niemu oczyszczamy je z wydzielin i drobnoustrojów, a co za tym idzie – szybciej zdrowiejemy. Przyczyną są zazwyczaj infekcje – bakteryjne i wirusowe. Tym pierwszym towarzyszy zielona lub żółta wydzielina – wtedy koniecznie trzeba udać się do specjalisty. Wirusowa charakteryzuje się natomiast bezbarwną lub lekko białawą wydzieliną.
Przeczytaj też artykuł: INFEKCJA WIRUSOWA CZY BAKTERYJNA, CZYLI NIE SZALEJ Z ANTYBIOTYKAMI
Moje domowe sposoby na kaszel
Bardzo ważne jest to, by dopasować sposób na kaszel z jego rodzajem, jest jednak kilka uniwersalnych zasad, które warto wprowadzić w życie. Po pierwsze – temperatura. W przypadku infekcji zazwyczaj podkręcamy kaloryfery i dbamy o to, by chory czuł się jak pączek w maśle. Tymczasem, temperatura w pomieszczaniu nie powinna być wyższa, niż 20 stopni, w innym przypadku oddychanie będzie utrudnione.
Nawilżanie powietrza
Jeśli powietrze jest suche, w ruch powinien pójść nawilżacz powietrza. Kupisz go w każdym sklepie z drobnym AGD. Jeśli go nie posiadasz, jest prosty i domowy sposób, by poradzić sobie z tym problemem. Wystarczy powiesić na ciepłym kaloryferze wilgotny ręcznik. Efekt nie będzie taki sam, ale powinien przynieść dziecku ulgę.
Inhalacje na kaszel
Ulgę drogom oddechowym przyniesie także nebulizator i inhalacje z soli fizjologicznej. To szybki sposób na to, by nawilżyć drogi oddechowe i pozbyć się zalegającej w nich wydzieliny. Kiedyś sprzęt ten nieczęsto gościł w polskich domach, obecnie jednak inhalator jest bardzo popularny, zwłaszcza, gdy w domu są małe dzieci. Jeśli jednak nie posiadasz takiego sprzętu, możesz wykorzystać domowy sposób. Wlewasz do garnka gorącą wodę, przykrywasz głowę ręcznikiem i wdychasz parę, która oczyszcza drogi oddechowe. Możesz dodać także łyżkę soli lub kilka kropelek olejku eterycznego dla wzmocnienia efektu.
Duża ilość płynów
Aby rozrzedzić wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych, podawaj dziecku jak największą ilość płynów. Oczywiście najlepsza będzie woda, ale można pić także herbatkę z lipy, mleko z miodem, lub zwykłą, czarną herbatę z dodatkami. Pamiętaj, że napój nie może być zbyt ciepły, ale też zupełnie zimny.
Tu znajdziesz przepis na syrop z imbiru.
Spróbuj też zimowej, rozgrzewającej herbaty.
Oklepywanie i nacieranie
Jeśli dziecko męczy mokry kaszel, warto je oklepywać. To bardzo prosty sposób na to, by pozbyć się zalegającej wydzieliny, ułatwić jej oderwanie i wykrztuszenie. Pamiętaj, by robić to kilka razy dziennie, ręką złożoną w tzw. łódeczkę. Możesz też nacierać klatkę piersiową dziecka specjalnymi preparatami dostępnymi w aptece lub olejkami eterycznymi. Pomoże to udrożnić nos podczas snu.
Domowe syropy na kaszel
Na pewno nie raz słyszałaś o magicznej mocy domowych syropów na kaszel. Te naturalne mikstury stosowały nasze babcie i mamy – do tej pory pamiętam smak czosnku i cebuli w ustach! Wszystko było jednak lepsze od mleka z miodem i masłem, które dawała mi moja prababcia.
Syrop z cebuli
Obierz trzy duże cebule i pokrój je w plasterki. Następnie włóż do wyparzonego słoika i zasyp cukrem, a potem dokładnie zakręć. Po pewnym czasie, cebula powinna puścić sok, który pomoże Ci w walce z dokuczliwym kaszlem.
Syrop z cebuli, miodu i czosnku
Jeśli smak samej cebuli jest zbyt uporczywy, możesz także pokusić się o przygotowanie nieco innej mikstury. Dwie cebule kroisz w plasterki, zasypujesz cukrem, wkładasz do słoika i czekasz kilka godzin. Następnie dodajesz przeciśnięty czosnek, dużą łyżkę miodu i szklankę przegotowanej, letniej wody. Następnie wszystko mieszasz i gotowe.
Syrop z buraka
Wariant buraczany jest najmniej popularny, ale równie skuteczny. Przygotowuje się go bardzo podobnie do syropu z cebuli. Obierz, pokrój i zasyp cukrem buraka, a gdy puści sok – pij. Aby jednak nieco przyspieszyć ten proces, możesz wydrążyć go i wsypać w zagłębienie cukier, a potem lekko podgrzać w piekarniku.
Syrop z czosnku, miodu i cytryny
Ostatnim moim domowym sposobem na kaszel, jest syrop z czosnku, miodu i cytryny. Mimo tego, że czosnek nie pachnie zbyt przyjemnie, to jednak jest niezawodnym i naturalnym antybiotykiem. Jest on składnikiem wielu domowych mikstur, a ja proponuję Ci go w formie syropu z cebulą lub bez. Teraz czas na ten drugi wariant. Rozgnieć główkę czosnku, dodaj 2 szklanki letniej wody, sok z jednej cytryny i 2-3 łyżki miodu. Zamieszaj i pij lub podaj dziecku. Takie domowe syropy na kaszel podajemy 2-3 razy dziennie, po dużej łyżce stołowej.
Pamiętaj – powyższe porady są moimi domowymi sposobami i nie mogą zastąpić wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem, skonsultuj się ze specjalistą.
Znasz mój profil na Instagramie? Jeśli nie, to serdecznie Cię zapraszam –>>https://www.instagram.com/magdapiszepl/