Myśli samobójcze – jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze?

Nie każda osoba, która ma myśli samobójcze podzieli się z nami swoim stanem. Co w takim razie powinno nas zaniepokoić? Specjaliści wskazują zarówno werbalne, jak i niewerbalne sygnały ostrzegawcze.


Nie bagatelizujmy sygnałów ostrzegawczych. Często stygmatyzujemy myśli samobójcze, umniejszając ich wagi lub tłumacząc, że to tylko “gadanie”. Pamiętajmy, że nigdy nie wiemy, co dzieje się w głowie drugiej osoby, jaki jest jej próg wytrzymałości i czy uda jej się poradzić sobie w danej sytuacji. Okażmy zrozumienie, dajmy odczuć, że dostrzegamy problem, porozmawiajmy i postarajmy się pomóc. Zaproponujmy rozwiązania, dajmy jej też możliwość wyboru spośród kilku opcji i zapewnijmy, że nie jest sama w tym wszystkim.


Sygnały werbalne – myśli samobójcze

Myśli samobójcze mogą być powodowane wieloma czynnikami, nie zawsze też muszą zakończyć się odebraniem sobie życia. Ważne jednak, aby w odpowiednim momencie udzielić wsparcia osobie w trudnej sytuacji życiowej. Szacuje się, że u około 50% osób, które popełniły samobójstwo, ryzyko pobieżnie oceniano jako niewysokie.

Wiele osób nie powie nam wprost “mam myśli samobójcze“, może jednak inaczej wyrazić swoje odczucia. Na co warto być szczególnie uważnym?

  1. Nie widzę żadnego wyjścia z mojej sytuacji – uczucie uwięzienia.
  2. Już nic nie będzie takie samo, moje życie nie ma sensu.– odczucie trwałej, niechcianej zmiany oraz jej skutków.
  3. Nic co teraz robię nie ma większego znaczenia, moje życie jest poza moją kontrolą. Nikt nie może mi pomóc. – bezradność oraz brak poczucia kontroli.
  4. Beze mnie będzie wszystkim lepiej. Straciłam pracę, nie zarabiam, więc jestem wyłącznie ciężarem. – uczucie bycia ciężarem.
  5. Czuję, że nigdzie nie pasuję. Nikt nie chce ze mną być, nie mam też przyjaciół – nikt mnie nie lubi. – samotność i brak poczucia przynależności.
  6. Czy jest sens podejmowania prób? Moje życie nigdy już nie ulegnie poprawie. – uczucie beznadziejności.
  7. To wyłącznie moja wina! Nie mogę z tym żyć, muszę ponieść karę za moje czyny. – wszechogarniające poczucie winy.
  8. Już nie zniosę dłużej tego okropnego napięcia i niepokoju. – stany lękowe.
  9. Jeśli ode mnie odejdziesz to się zabiję! Ty będziesz musiała wyjaśnić wszystkim, dlaczego to zrobiłem! – złość i chęć rewanżu.
  10. Zabicie się to jedyne wyjście, dłużej nie mogę tego znieść. – ucieczka.

Sygnały niewerbalne – myśli samobójcze

Poza sygnałami werbalnymi, możemy dostrzec też pewne oznaki w zachowaniu. Oczywiście nie zawsze muszą być one wyłącznie oznakami myśli samobójczych, ale też depresji, zaburzeń nastroju, żałoby, alkoholizmu lub trudności psychicznych. Trzeba jednak pamiętać, że każdy z tych problemów może powodować chęć popełnienia samobójstwa. Brak poczucia sensu, głęboki smutek, złość czy uczucie uwięzienia często aktywują myśli samobójcze.

Jakie w takim razie sygnały powinny nas zaniepokoić?

  • Pojawianie się intensywnych stanów pobudzenia, niepokoju i drażliwości.
  • Zaburzenia snu – bezsenność lub nadmierna senność.
  • Zmiana nastroju (np. zazwyczaj radosna osoba staje się osowiała, przygaszona, otępiała) i zmiana wyglądu (np. osoba przestaje o siebie dbać, nie myje się, zaprzestaje standardowych dla siebie rytuałów pielęgnacyjnych).
  • Częsta nieobecność w pracy lub opuszczanie zajęć.
  • Wycofanie społeczne, poczucie wyobcowania, zaniechanie kontaktów towarzyskich.
  • Wyłączenie kontaktu (np. osoba stale sprawia wrażenie nieobecnej, zamyślonej, zaprzątniętej myślami).
  • Uporządkowywanie swoich spraw (np. generalne porządki, oddawanie ważnych dla siebie przedmiotów, spisywanie testamentu, nagłe regulowanie różnego rodzaju kwestii formalnych).
  • Rezygnowanie z ulubionych aktywności, które wcześniej były istotne.
  • Widoczne okazywanie smutku, złości, beznadziejności, bezradności, samotności lub odłączenia.

Jak zmniejszyć ryzyko samobójstwa?

W jaki sposób możemy zapewnić osobie w kryzysie samobójczym przejście ze stanu ryzyka wysokiego do niskiego? Wg ABC profilaktyki z teorii samobójstw prof. T. Joinera, występują 3 kluczowe czynniki, które zwiększają ryzyko:

  • A – uczucie samotności,
  • B – poczucie bycia ciężarem,
  • C – zdolność do zabicia się.

Myśli samobójcze w połączeniu z tymi czynnikami znacznie zwiększają ryzyko odebrania sobie życia. Wystarczy jednak dokonać zmiany przynajmniej na jednej płaszczyźnie, aby je nieco oddalić. Odwrócenie wszystkich czynników sprawia, że ryzyko staje się niskie.

  • A – poczucie wsparcia i więzi z drugą osobą,
  • B – zbudowanie poczucia własnej wartości,
  • C – odnalezienie poczucia, że osoba potrafi przeżyć.

Dlatego właśnie tak ważna jest konstruktywna rozmowa, wsparcie, pomoc w rozwiązaniu problemów. Podniesienie samooceny, znalezienie celów w życiu (nawet drobnych) i odbudowanie poczucia sprawczości.


Artykuł powstał na podstawie materiałów z kursu szkoleniowego profilaktyki zachowań samobójczych, organizowanego przez Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Projekt realizowany w ramach Programu Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym NPZ 2021-2025, skierowany do profesjonalistów ochrony zdrowia.


Przeczytaj inne publikacje o tematyce psychologicznej >>

Przeczytaj także

Inne artykuły

Nie tylko wysoki iloraz inteligencji wpływa na powodzenie w...

Dlaczego niektórzy sprawniej radzą sobie w szkole, łatwiej odnoszą sukcesy i lepiej odnajdują się w środowisku rówieśników?

Angielski online z AllRight, czyli Julka zaczyna swoją przygodę

Znajomość języka angielskiego zdecydowanie ułatwia funkcjonowanie w dzisiejszym świecie. Obecnie jest to jedna z podstawowych umiejętności każdego z nas. Jak w takim razie zachęcić dziecko do tego, aby chciało rozwijać swoje kompetencje? Jedną z najlepszych metod jest oczywiście nauka przez zabawę!

DDD i DDA – co to znaczy?

DDD i DDA to skróty, które często pojawiają się w mediach, podczas rozmów ze znajomymi czy na spotkaniach z terapeutą. Chodzi tu o Dorosłe Dzieci z Rodzin Dysfunkcyjnych oraz Dorosłe Dzieci Alkoholików, czyli osoby dorastające w specyficznym, zaburzonym środowisku.

Alkoholizm – objawy, przyczyny i fazy alkoholizmu

Choroba alkoholowa, uzależnienie od alkoholu, alkoholizm. Bez względu na to, jak nazwiemy ten problem, jego istotą jest utrata kontroli nad ilością spożywanego alkoholu.

Fazy alkoholizmu – jak zachowuje się uzależniony od alkoholu?

Nikt nie staje się alkoholikiem z dnia na dzień, nie każda faza tego procesu jest też taka sama. Jakie zatem fazy alkoholizmu można wyróżnić? Posłużę się najczęściej stosowaną, 4-stopniową skalą, która obrazuje fazy alkoholizmu wg Jellinka.

Alkoholizm czy okazjonalne picie? [kilka słów o alkoholizmie i...

Kiedy zaczyna się alkoholizm, a kończy okazjonalne picie? Granica między nimi jest cienka, dlatego niełatwo wychwycić moment, gdy osoba staje się uzależniona od alkoholu. W artykule znajdziesz garść przydatnych informacji, po krótkiej lekturze zapraszam Cię do wysłuchania podcastu o alkoholizmie.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj