A czy Ty dotykasz swoich piersi, czyli jak przeprowadzić samobadanie

Czy wiesz, że każdego roku około 18 tys. kobiet w Polsce, dowiaduje się,że ma raka piersi? Niestety, ponad 5 000 z nich umiera. Tak, umiera! Zostawia swoich bliskich i odchodzi. A czy wiesz, że można tego uniknąć? Choroba wykryta na wczesnym etapie, jest niemal w 100 proc. wyleczalna. Dotykasz swoich piersi? Przeprowadzasz samobadanie? Jeśli tak, to jesteś w grupie około 2-3% kobiet, które wykonuje je regularnie (i mam nadzieję poprawnie).

Samobadanie piersi – czym jest

Badanie to, jest podstawowym i bardzo ważnym elementem, w procesie wykrywania nowotworu piersi we wczesnym jego etapie. Możesz przeprowadzić je w domu i jest to czynność bardzo prosta. Ważne, by dokładnie obserwować swoje piersi i wykonywać badanie palpacyjne (przy użyciu placów). Musisz wiedzieć, jak zazwyczaj wyglądają, jaki mają kształt, czy jest różnica w ich wielkości. Dzięki odpowiedniemu dotykaniu piersi, możesz wyczuć zgrubienie lub stwardnienie.

Jest to jeden z elementów profilaktyki nowotworu piersi. Warto pamiętać także o wykonywaniu USG raz w roku, regularnych wizytach u ginekologa i wykonywaniu zleconych przez niego badań (np. mammografia lub rezonans magnetyczny).

(Nie zapominaj także o corocznej cytologii – Cytologia ? Badanie, które może uratować Ci życie)

Jak często badać swoje piersi

Zacznijmy od tego, że każda kobieta powinna badać piersi. Bez względu na to, czy ma 50 lat, czy o połowę mniej. Nie szukaj granicy, moja kuzynka niepokojącą zmianę wykryła u siebie, mając 18 lat!

Zaleca się wykonywanie samobadania raz w miesiącu, najlepiej między 5. a 10. dniem cyklu, czyli zazwyczaj o ustąpieniu krwawienia, przed owulacją. Piersi powinny być miękkie, ale także niebolesne. Tak, abyś mogła je dokładnie zbadać i zaobserwować nawet najmniejszą zmianę. Jeśli stosujesz terapię hormonalną, wtedy wybierz czas, gdy robisz tak zwaną “przerwę”. Jeśli jesteś już po menopauzie, ustal sobie comiesięczny termin, np. na pierwszy lub ostatni weekend miesiąca. Najważniejsza jest regularność!

Od czego zacząć samobadanie piersi

Najlepiej, abyś stała przed lustrem, ponieważ samobadanie zaczyna się od obserwacji piersi. Zdejmij koszulkę i stanik, a następnie wykonaj 3 proste kroki.

  1. Unieś ręce do góry i przyjrzyj się piersiom. Sprawdź, czy widzisz zmianę kształtu, wielkości lub koloru skóry piersi. Zwróć uwagę na to, czy brodawki nie są wciągnięte, a skóra nie jest pomaszczona.
  2. Teraz oprzyj ręce na biodrach i ponownie wykonaj powyższe obserwacje. Pochyl się lekko i raz jeszcze przyjrzyj się piersiom.
  3. Czas na brodawki. Ściśnij je i sprawdź, czy wycieka z nich wydzielina.

Jeśli zauważysz cokolwiek niepokojącego w wyglądzie, kształcie, kolorze skóry lub zaobserwujesz wydzielinę – zgłoś się do specjalisty. Poniżej załączam grafikę, na której znajdują się sygnały, które powinny się zaniepokoić.

Źródło: https://veritamed.com/aktualnosc/1070/SAMOBADANIE-PIERSI

Badanie palpacyjne piersi – jak je wykonać

Palpacyjne badanie, warto wykonać w dwóch pozycjach – stojącej oraz leżącej. Pamiętaj, że ułożenie Twojego ciała, zmienia kształt piersi. Może okazać się, że guzek będzie wyczuwalny tylko w jednej pozycji.

Badanie piersi na stojąco

Stań wyprostowana przed lustrem, załóż jedną rękę za głowę, a drugą wykonaj badanie. Wyciągnij trzy środkowe palce i zbadaj piersi bardzo dokładnie, nie pomijaj żadnego fragmentu. Możesz posmarować je balsamem lub oliwką, aby łatwiej prowadzić palce. Jakie ruchy powinnaś wykonywać podczas samobadania piersi?

  1. Okręgi – zatocz koło po obwodzie piersi, wykonując małe koliste ruchy, przesuwaj palce ruchem spiralnym, zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
  2. Ruchy promieniste – potraktuj pierś, jak tarczę zegara i zataczając niewielkie kółeczka, przesuwaj palce od brodawki, w kierunku każdej “godziny”.
  3. Góra i dół – przesuwaj trzema palcami po piersi tak, aby zataczając małe koła, wykonać na piersi pionowe paski.
Żródło: https://zdrowie.claudia.pl/artykul/samobadanie-piersi-w-7-krokach-dotyk-ktory-moze-uratowac-zycie

Podczas badania, sprawdź także pachę i dołki nadobojczykowe – tam również mogą znajdować się guzki. Zwróć również uwagę na powiększenie węzłów chłonnych. Pamiętaj, że masz dwie piersi – czynności powtórz dwukrotnie, na każdej z nich.

Badanie piersi na leżąco

Zasady badania na leżąco są takie same, inne jest tylko ułożenie ciała. Połóż się na plecach z ręką pod głową. Jeśli masz duże piersi, pomocna może okazać się poduszka, położona pod lewym barkiem. Tu także nie zapominaj o drugiej piersi!

Możesz wykonać badanie piersi pod prysznicem

Dobrym pomysłem, jest samobadanie piersi pod prysznicem. Namydlona skóra sprawia, że o wiele prościej wyczujesz zmiany w piersiach.

Dbaj o swoje piersi, o swoje zdrowie i życie!

Te wszystkie czynności za pierwszym razem mogą okazać się trochę problematyczne. Trzeba pamiętać o wielu szczegółach i pozycjach. Uwierz jednak, że po kilku razach będziesz już specjalistką, która ma te zasady w głowie plan. Najważniejsza jest regularność! Stała obserwacja i badanie palpacyjne, pomogą Ci wykryć nowotwór na wczesnym etapie. Myślę, że uda Ci się wygospodarować kilkanaście minut w miesiącu, by zadbać o swoje zdrowie i… życie. Tak, powtórzę to – co roku na tę chorobę umiera około 5 tysięcy kobiet. Zostawia swoje dzieci, partnerów, bliskich i odchodzi. Towarzyszy temu ból, cierpienie i bezradność. Nie rezygnuj z siebie, nie szukaj wymówek. Po prostu badaj swoje piersi!

.

Przeczytaj także

Inne artykuły

Nie tylko wysoki iloraz inteligencji wpływa na powodzenie w...

Dlaczego niektórzy sprawniej radzą sobie w szkole, łatwiej odnoszą sukcesy i lepiej odnajdują się w środowisku rówieśników?

Angielski online z AllRight, czyli Julka zaczyna swoją przygodę

Znajomość języka angielskiego zdecydowanie ułatwia funkcjonowanie w dzisiejszym świecie. Obecnie jest to jedna z podstawowych umiejętności każdego z nas. Jak w takim razie zachęcić dziecko do tego, aby chciało rozwijać swoje kompetencje? Jedną z najlepszych metod jest oczywiście nauka przez zabawę!

Myśli samobójcze – jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze?

Nie każda osoba, która ma myśli samobójcze podzieli się z nami swoim stanem. Co w takim razie powinno nas zaniepokoić? Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze?

DDD i DDA – co to znaczy?

DDD i DDA to skróty, które często pojawiają się w mediach, podczas rozmów ze znajomymi czy na spotkaniach z terapeutą. Chodzi tu o Dorosłe Dzieci z Rodzin Dysfunkcyjnych oraz Dorosłe Dzieci Alkoholików, czyli osoby dorastające w specyficznym, zaburzonym środowisku.

Alkoholizm – objawy, przyczyny i fazy alkoholizmu

Choroba alkoholowa, uzależnienie od alkoholu, alkoholizm. Bez względu na to, jak nazwiemy ten problem, jego istotą jest utrata kontroli nad ilością spożywanego alkoholu.

Fazy alkoholizmu – jak zachowuje się uzależniony od alkoholu?

Nikt nie staje się alkoholikiem z dnia na dzień, nie każda faza tego procesu jest też taka sama. Jakie zatem fazy alkoholizmu można wyróżnić? Posłużę się najczęściej stosowaną, 4-stopniową skalą, która obrazuje fazy alkoholizmu wg Jellinka.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj