Nie umiem grać w szachy i nigdy nie fascynował mnie ten temat. Dlaczego w takim razie postanowiłam obejrzeć serial Gambit królowej? Widziałam zapowiedź, która wcisnęła mnie w fotel. Potem było już tylko lepiej. Nie martw się, nie zanudzę Cię szachami i nie zdradzę całej fabuły.
Spis treści
Szachy? Nuuuda…
Tak, tak – ja też tak myślałam. Skoro szachy to nie jest moja historia, to po co to właściwie oglądać. Ale… No właśnie, pojawiło się magiczne “ale”! Wspomniałam o zapowiedzi, którą zobaczyłam i przyznam, że zrobiła na mnie mega wrażenie. Bo ten serial to nie tylko “nudna” gra w szachy, ale też piękne stroje, niesamowita sceneria, niebanalna historia i magia kolorów! (Swoją drogą wciągnęły mnie ukazane w produkcji rozgrywki, o wiele bardziej niż bym podejrzewała!)
Gambit królowej to 7 niesamowitych odcinków, w których ukazane są losy samotnej, biednej dziewczynki, która chce zostać najlepszą szachistką świata. Po obejrzeniu całości przyznaję szczerze, że dawno nie oglądałam tak dobrego serialu. A tu mam całkiem niezłe doświadczenie!
(Kilka moich ulubionych seriali znajdziesz TUTAJ >> KLIK!)
Hołd dla kobiecej inteligencji
Trzeba przyznać, że Gambit królowej jest genialną historią o kobiecie, która z uporem poszukiwała swojego miejsca w męskiej rzeczywistości. Nie miała wsparcia, a do wszystkiego musiała dojść sama. Beth to jednak postać z ogromną odwagą i siłą, aby pomimo porażek iść dalej po swoje. Od początku historii demonstrowała to, że jest inteligentna, nie bawi się w gierki i chce osiągnąć sukces. Nie jest to jednak fabuła usłana jedynie różami, a lukier nie spływa po ścianach – jest uzależnienie, samotność, lęk i szukanie akceptacji.
Serial ten jest hołdem dla inteligencji, talentu i siły kobiet. I chyba właśnie dlatego, tak bardzo skradł moje serce i zaostrzył apetyt na przekraczanie granic, sięganie po więcej. Realizację marzeń i udowodnienie, że niemożliwe jest możliwe.
Gambit królowej – odpowiedzi na główne pytania
Nie będę zdradzać szczegółów, nie napiszę Ci też o czym dokładnie jest ta historia. Chętnie jednak odpowiem Ci na kilka pytań, które nurtują widza od samego początku i zdradzę kilka ciekawostek, które zajmowały też moją głowę.
Czym jest gambit królowej?
Zacznijmy od tego, że sam tytuł zaciekawia osoby, które nie mają nic wspólnego z szachami. No przyznaj, niewiele mówi to laikom. O co w takim razie chodzi? Co to jest gambit królowej?
Gambit królowej to ruch otwarcia szachowego. Ofensywne posunięcie, polegające na poświęceniu piona w celu zyskania kontroli nad środkową częścią szachownicy.
Beth Harmon – czy to historia prawdziwa?
Czy Gambit królowej jest oparty na faktach? To jedno z pierwszych pytań, które pojawia się w głowie, gdy zaczynamy oglądać serial. Odpowiadam od razu – nie jest to historia o prawdziwej kobiecie, nie oparto jej na faktach osoby, która istniała (chociaż można odnieść takie wrażenie). Owszem, postać była inspirowana realnymi graczami, ale Beth Harmon jest fikcją.
Historia powstała w głowie Waltera Tevisa w 1983 roku. Pisarz inspirował się autentycznymi arcymistrzami szachowymi, ale tej konkretnej Beth nie było. To, co mnie najbardziej urzekło, to słowa samego Tevisa, który powiedział, że:
“Gambit królowej” to hołd składany mądrym kobietom.
WALTER TEVIS
Na kim wzorowana jest postać z serialu Gambit Królowej
Podobno najwięcej wspólnego ma z mężczyzną, który wygrał w mistrzostwach Stanów Zjednoczonych w 1967 – Bobbym Fisherem. To wydarzenie i data pojawia się również w Gambicie. Beth, tak jak on, szybko stała się niezależna finansowo, będąc jeszcze bardzo młodą kobietą. Fisher nauczył się rosyjskiego, aby rozumieć konkurentów ze Związku Radzieckiego – tak jak Harmon. Łączy ich upór, inteligencja i konsekwencja.
Nie zabrakło także odniesień autobiograficznych autora. Tevis zaczerpnął kilka inspiracji ze swojego życia, m.in. historię o uzależnieniu.
Znawcy tematu wskazują również postać Lisy Lane – mistrzyni Stanów Zjednoczonych. Co je łączy? Obie znalazły się na okładce czasopisma i prowadziły podobny styl życia. Różnicą jest jednak to, że Lisa nigdy nie osiągnęła tak wielkiego sukcesu jak Beth.
Zielone tabletki z Gambita królowej – czy istniały?
Kolejnym pytaniem, które pojawia się w głowie jest to, czy zielone pigułki istniały naprawdę. Beth Harmon po raz pierwszy dostaje je w sierocińcu i bardzo szybko wpada w uzależnienie. Czy w takim razie te tabletki to prawda, czy można było kupić je w Stanach i czy naprawdę tak uzależniały?
Podobno w latach 50. istniały sierocińce, w których siostry zakonne serwowały dzieciom dożylne środki uspokajające. Mogło być to w takim razie inspiracją dla autora powieści Gambit Królowej, aby Beth właśnie w taki sposób zaczęła swoją niebezpieczną przygodę. Zielone pigułki, zwane xanzolam, prawdopodobnie miały swój odpowiednik w świecie rzeczywistym. W 1960 r. w USA wprowadzono na rynek tabletki pod nazwą Librium, które zawierały chlorodiazepoksyd – substancję aktywną o działaniu przeciwlękowym i uspokajającym. Miały także relaksować, wyciszać i usypiać.
Niestety, oprócz właściwości uspokajających, posiadały też skutek uboczny – bardzo silnie uzależniały. Dopiero w latach 70. zaczęto wprowadzać restrykcyjne zasady stosowania pigułek.
Co myślą arcymistrzowie szachowi o Gambicie Królowej?
Okazuje się, że serial zachwyca nie tylko historią, scenografią i efektami specjalnymi, ale również… oddaniem szczegółów szachowych! Specjaliści, którzy znajdą się na grze zgodnie twierdzą, że Netflix świetnie przygotował się merytorycznie do tego przedsięwzięcia. Ruchy i sekwencje faktycznie miały sens i były zaplanowane tak, by oddawać realia prawdziwego meczu szachowego.
Rekordowy serial Netflixa
Gambit królowej miał swój debiut na Netflixie 23 października 2020 i w niecały miesiąc stał się totalnym hitem na całym świecie! W 28 dni obejrzano go w 62 mln gospodarstw na świecie, co uczyniło Gambit królowej najpopularniejszym limitowanym serialem w historii całej platformy.
Znalazł się również w TOP 10 Netflix najchętniej oglądanych seriali w 92 krajach, a aż w 63 był liderem (m.in. USA, UK, Polsce, Rosji, RPA, Argentynie i Izraelu).
Obsada serialu Gambit królowej
Nie bez znaczenia jest także dobór obsady produkcji, w której znalazł się także Polak – Marcin Dorociński.
- Anya Taylor-Joy – Beth Harmon
- Bill Camp – Shaibel
- Moses Ingram – Jolene
- Chloe Pirrie – Alice
- Christiane Seidel – Helen Deardorff
- Marcin Dorociński – Wasilij Borgow
- Marielle Heller – Alma Wheatley
- Harry Melling – Harry Beltik
- Thomas Brodie-Sangaster – Benny Watts
- Jacob Fortune-Lloyd – Townes
Zachwycające kostiumy
Trzeba przyznać, że serial zachwyca przepięknymi kostiumami! To prawdziwa gratka dla wielbicieli mody, zwłaszcza fascynujących się latami 50. i 60. O niesamowite kolory, fasony i połączenia zadbała Gabriele Binder, na której koncie znajdziemy już kilka sukcesów – m.in. „Krainę miodu i krwi” oraz nominowaną do Oscara produkcję „Obrazy bez autora” (2018).
Więcej o historii kostiumów w Gambit królowej przeczytasz tutaj >>
Zdjęcia pochodzą z materiałów prasowych Netflix oraz oficjalnej strony serialu.