Zmiany – czy są potrzebne, jak zacząć i co dalej?

Wszyscy mówią, że zmiany na lepsze są fajne. Owszem, ale co, gdy nie wszystko idzie tak, jak powinno? Co jeśli do zmian dojrzewasz długo, potem skaczesz na głęboką wodę i toniesz? Na pewno wiele razy zmieniałaś coś w życiu – pracę, mieszkanie, stan liczebności rodziny. Myślę, że nie raz nie wszystko wyszło dokładnie tak, jakbyś tego chciała. To normalne, życie to nie bajka, na pewno znasz takie powiedzenie. U mnie układało się to różnie, nie zawsze świat wyglądał różowo. Ale wiesz, co jest najważniejsze? To, żeby próbować nowych rzeczy, wyciągać wnioski i nie porzucać swojego planu, gdy po drodze zdarzają się gorsze chwile.

Czy potrzebne są mi zmiany?

Być może jesteś szczęśliwa, Twoje życie jest dokładnie takie, jakie sobie wymarzyłaś. Jeśli tak – bardzo się z tego cieszę i gratuluję Ci, że udało Ci się odnaleźć siebie w tym zagonionym i często wrogim świecie. Jeśli jednak nie wszystko układa się tak, jakbyś chciała, potrzebujesz zmian. Czasami jednak, niewielki ruch może wpłynąć na wszystko. To, jak czujesz się w rodzinie, społeczeństwie, pracy ma przełożenie na całe Twoje życie. Nie zawsze potrzebna jest rewolucja.

Jak podjąć decyzję o zmianach i jak zacząć ?

Podjęcie decyzji o zmianach nie jest takie proste jakby się mogło wydawać. Nie chodzi mi o rozważanie, zbieranie się do czegoś i zaczynanie „od poniedziałku”. Na podjęcie decyzji składa się analiza, przemyślenie działania i pierwszy krok.

Jeśli masz problem z wagą, to powiedzenie sobie: „zacznę od poniedziałku” nie jest decyzją. Zazwyczaj przychodzi ten dzień, a Ty przekładasz to na za tydzień. Skoro denerwują Cię Twoje dodatkowe kilogramy, nie wystarczy o nich pomyśleć – nie znikną magicznie. Serio. Nie pomoże też restrykcyjna dieta, którą porzucisz po dwóch tygodniach. Zacznij od szczegółów, małych kroków – picia większej ilości wody, wprowadzenia większej ilości warzyw i spaceru kilka razy w tygodniu. Nie musisz od razu biegać maratonów!

Denerwuje Cię Twoja praca, źle się w niej czujesz? Może jesteś niedoceniana, zarabiasz za mało? Masz większe kompetencje, niż inni pracownicy na tym stanowisku, a może chciałabyś zmienić swój profil zawodowy? Jeśli odpowiedz na chociaż jedno pytanie brzmi „tak”, to czas na zmianę. Niekoniecznie pracodawcy, może warto porozmawiać z szefem i pomyśleć nad modyfikacją zawodowej ścieżki. Najprościej zmienić pracę, ale nie zawsze jest ku temu możliwość – branża, w której pracujesz jest wąska, mieszkasz w małej miejscowości, sytuacja rodzinna uniemożliwia Ci podjęcie innej pracy. Wtedy warto wpłynąć na te aspekty, które są elastyczne – inne godziny pracy, podwyżka, zmiana zespołu, czy dodatkowe benefity, np. szkolenia.

Rozmowa w pracy nie pomogła? Niewiele możesz zmienić? Nowa praca nie wchodzi w grę? Znajdź sobie pasję, coś co lubisz robić, co sprawia Ci przyjemność. Oderwiesz się chociaż na moment od codziennej rutyny, będziesz mogła poświęcić się czemuś, co będzie tylko Twoje. Ja piszę tego bloga, to moje miejsce, gdzie mogę realizować siebie.

Nie dogadujesz się ze swoim facetem? Denerwujecie się na siebie, kłócicie, uważasz że masz więcej obowiązków? Ciężko jest się przemóc i bez nerwów omówić temat, powiedzieć mu o swoich obawach, emocjach. Dużo prościej jest trzasnąć drzwiami i wyjść lub wykrzyczeć mu w twarz niemiłe słowa. Niestety mam dla Ciebie złą informację – musisz to zrobić. Musisz z nim porozmawiać i wyjaśnić sobie wszystko. Faceci inaczej postrzegają wiele kwestii, czasami nieświadomie traktując kobiety nie tak, jakby chciały. Jeśli mimo wszystko nie chcesz porozmawiać, zróbcie szybkie ćwiczenie – wypiszcie na osobnych kartkach to, co Was denerwuje w drugiej osobie, a potem to, co w sobie lubicie i wymieńcie się kartkami. Może tak będzie prościej? Nie można jednak unikać konfrontacji.

Więcej o relacjach w związkach znajdziesz tutaj.

Zmiany i co dalej?

Konsekwencja. Zmiany zazwyczaj nie są proste, ale jeśli przyjęłaś plan i podjęłaś decyzję, musisz być konsekwentna. Nie wszystko będzie szło od razu gładko, pojawią się na drodze przeszkody. Nie wszystko będzie wyglądało tak, jak to sobie założyłaś. To trudna sytuacja. Jeśli zwątpisz, poddasz się i zrezygnujesz, nie osiągniesz zamierzonego celu. Myśl pozytywnie, przywołaj to, co miałaś w głowie, gdy podejmowałaś decyzje i zaczęłaś realizować plan. Potrzeba czasu, żeby wszystko się zmieniło i żebyś Ty do tych zmian przywykła. Żebyś czuła się szczęśliwa.

.

Przeczytaj także

Inne artykuły

Nie tylko wysoki iloraz inteligencji wpływa na powodzenie w...

Dlaczego niektórzy sprawniej radzą sobie w szkole, łatwiej odnoszą sukcesy i lepiej odnajdują się w środowisku rówieśników?

Angielski online z AllRight, czyli Julka zaczyna swoją przygodę

Znajomość języka angielskiego zdecydowanie ułatwia funkcjonowanie w dzisiejszym świecie. Obecnie jest to jedna z podstawowych umiejętności każdego z nas. Jak w takim razie zachęcić dziecko do tego, aby chciało rozwijać swoje kompetencje? Jedną z najlepszych metod jest oczywiście nauka przez zabawę!

Myśli samobójcze – jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze?

Nie każda osoba, która ma myśli samobójcze podzieli się z nami swoim stanem. Co w takim razie powinno nas zaniepokoić? Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze?

DDD i DDA – co to znaczy?

DDD i DDA to skróty, które często pojawiają się w mediach, podczas rozmów ze znajomymi czy na spotkaniach z terapeutą. Chodzi tu o Dorosłe Dzieci z Rodzin Dysfunkcyjnych oraz Dorosłe Dzieci Alkoholików, czyli osoby dorastające w specyficznym, zaburzonym środowisku.

Alkoholizm – objawy, przyczyny i fazy alkoholizmu

Choroba alkoholowa, uzależnienie od alkoholu, alkoholizm. Bez względu na to, jak nazwiemy ten problem, jego istotą jest utrata kontroli nad ilością spożywanego alkoholu.

Fazy alkoholizmu – jak zachowuje się uzależniony od alkoholu?

Nikt nie staje się alkoholikiem z dnia na dzień, nie każda faza tego procesu jest też taka sama. Jakie zatem fazy alkoholizmu można wyróżnić? Posłużę się najczęściej stosowaną, 4-stopniową skalą, która obrazuje fazy alkoholizmu wg Jellinka.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj