Pomidorowa i sos pomidorowy to dwie obowiązkowe pozycje w menu dziecka. Nie twierdzę, że to podstawa u każdego malucha, ale generalizując (czego nie lubię i nieczęsto czynię) – większość woli pomidory od brukselki i szpinaku. Chcę podzielić się z Tobą przepisem na sos pomidorowy, który uwielbiają moje dziewczyny, może sprawdzi się też w Twoim domu.
P.S. Ten sos pomidorowy można dowolnie modyfikować, nie jest wyłącznie przepisem na smaczne dziecięce danie.
Spis treści
Pomidorowa miłość?
Nie wiem, na czym polega fenomen pomidorów, ale większość z nas po prostu je kocha. Moja miłość do nich jest co najmniej skomplikowana… Od dzieciaka uwielbiam keczup i tak mi zostało – to obowiązkowy produkt w mojej lodówce. Przepadam za pomidorami ze śmietaną i świeżym, chrupiącym chlebem z masłem i grubym plastrem pomidora. Lubię też sos pomidorowy, ale nie znoszę pomidorowej. Bez względu na to czy jest z ryżem, z makaronem, czy przyjmuje formę kremu z pomidorów. Jeśli nie ma nic innego – zjem. Nie oznacza to jednak, że jestem jej fanką.
Na moje nieszczęście to ukochana zupa moich córek… Nie, nie jestem mistrzem w jej gotowaniu, dlatego postanowiłam wyspecjalizować się w sosie pomidorowym. To takie nasze “win-win” – ja nie muszę jeść pomidorowej, a ich potrzeba czerwonej miłości jest zaspokojona.
Nie przedłużam, poniżej znajdziesz mój przepis na sos pomidorowy.
Jak zrobić sos pomidorowy?
Najprościej byłoby odkręcić słoik z gotowym sosem lub rozrobić specjalny proszek z saszetki, ale przecież tu nie o tym. Wielu utożsamia wybitny smak z długim procesem przygotowania, co najczęściej odstrasza. Owszem, im dłużej gotujemy sos pomidorowy, tym gęstszy i bardziej aromatyczny będzie. Ale (zawsze jest jakieś, ale), jako matka pracująca, a jednocześnie szanująca szybkie rozwiązania, skupiłam się na technice.
Co to oznacza? A no doszłam do tego, że najważniejsza jest kolejność czynności i składniki, a czas odparowywania zależy od możliwości, chęci i upodobań.
Sos pomidorowy z pomidorów
To jasne, że sos pomidorowy z pomidorów, ale ich forma zależy od tego, co masz pod ręką i jaką konsystencję lubisz. Wykorzystać możesz świeże pomidory lub takie w puszcze, nada się też passata albo przecier pomidorowy. Jeśli wolisz aksamitną konsystencję – wybierz dwie ostatnie opcje. Możesz też zmiksować świeże pomidory albo te zapuszkowane. Mniejsza o formę, skupmy się na tym, co jeszcze warto dodać.
Sos pomidorowy przepis
Zacznijmy od listy składników na sos pomidorowy:
- 1 duża butelka passaty / 2 przeciery pomidorowe / 2 puszki pomidorów / lub inne, dowolne połączenie wcześniej wymienionych form pomidorowych
- 1 średnia cebula
- łyżka brązowego cukru (nikt nie obiecywał, że będzie dietetycznie)
- łyżka prawdziwego masła
- trochę czosnku (świeżego, granulowanego lub w płatkach – pełna dowolność)
- sól, pieprz do smaku
- łyżka śmietany (ja dodaję zawsze taką, jaką mam w lodówce – 12, 18 lub 30%)
- łyżeczka octu balsamicznego
- świeże lub suszone zioła (chociaż preferuję te pierwsze)
Ok, skoro wiadomo, co dodać, skupmy się na tym, jak zrobić sos pomidorowy.
- Rozgrzewamy łyżkę masła na patelni. Tak, ja przygotowuję sos pomidorowy na patelni – jest szybciej i wygodniej.
- Cebulę obieramy, kroimy w kostkę lub piórka i wrzucamy na masło.
- Po 1-2 minutach dorzucamy brązowy cukier i czekamy, aż cebulka się zeszkli, a cukier skarmelizuje. Jeśli chcesz dodać świeży czosnek, to idealny moment. Granulowany można dorzucić kiedykolwiek.
- Kolejny krok to dodanie pomidorów (jak już ustaliłyśmy, w dowolnie wybranej formie). Czekamy, aż się zagotują, zmniejszamy ogień i lekko dusimy kilka minut. Wlewamy trochę octu balsamicznego.
- Teraz moment na dosmaczenie – sól, pieprz i wszystko na co mamy ochotę.
- Gotujemy, gotujemy i czekamy, aż sos pomidorowy przyjmie pożądaną formę. Następnie wyłączamy gaz, czekamy chwilkę i zabielamy (lub nie) sos śmietaną.
- I to właściwie tyle, jeśli chodzi o formę podstawową. Sos pomidorowy możesz podać z dodatkiem mięsa, warzyw, nasion czy czego tam chcesz. Doprawić też możesz, jak chcesz.
Wegetariańskie danie z sosem pomidorowym, groszkiem i słonecznikiem
Mimo tego, że od zawsze jem mięso, ostatnio znacznie ograniczam jego ilość w kuchni. Trochę chodzi o zdrowie, a trochę o planetę. Nie jestem jeszcze przodownikiem w kwestii ekologii, ale bardzo staram się wprowadzać, jak najwięcej jej elementów.
Zazwyczaj podawałam sos pomidorowy z mięsem i makaronem, ale z okazji moich postanowień zaczęłam kombinować. W wyniku testów i subiektywnych sądów orzekłam, iż groszek i słonecznik to idealne połączenie! Nie wiem czy to odkrywcze, ale mi smakuje.
Sos pomidorowy do makaronu zrobiłam tak, jak wyżej. Na koniec podprażyłam na suchej patelni ziarna słonecznika i odlałam wodę z groszku w puszcze (tia, przecież mówiłam, że ma być szybko) i wszystko połączyłam. Zero mięsa, a cholernie smaczne i sycące.
Najczęstsze pytania dotyczące sosu pomidorowego
Podany przepis to baza – smaczny sos pomidorowy bez udziwnień. Można go jednak modyfikować na wiele sposobów! W trakcie gotowania mogą pojawić się pytania, na kilka z nich postaram się odpowiedzieć.
Czym doprawić sos pomidorowy?
Tu masz pełną dowolność! Wszystko zależy od tego, co lubisz, kto będzie jadł Twoje danie i co masz pod ręką.
- ostry sos – u mnie króluje Sriracha, wg mnie nadaje cudownej ostrości, ale nie tak palącej, jak tabasco, a no i jeszcze dodaję świeżo mielony pieprz!
- lekko paprykowy aromat – pieczona papryka lub… ajvar ze słoika (ostry lub nie)
- ziołowy sos pomidorowy – koniecznie świeże zioła, te suszone rzadko mają mocny aromat (u mnie najczęściej bazylia, oregano i tymianek)
- cytrynowa nuta – sos z cytryny, limonki lub trochę pieprzu cytrynowego
Sos pomidorowy do makaronu można wzbogacić o ulubione dodatki, które lekko zmienią jego smak. Co na przykład? Owoce morza, anchois, mascarpone, prażone nasiona, miód, tuńczyk, kapary…
Jak zagęścić sos?
Najprostsza odpowiedź – najlepiej mąką, ale… ja tego nie robię. Najczęściej zagęszczam sos śmietaną, nieco większą ilością masła lub (gdy mam więcej czasu) dłużej go gotuję. Pięknie się wtedy odparowuje i zachwyca smakiem. Można dodać też trochę sera feta lub mascarpone, aby nadać mu kremowej konsystencji, co czasami czynię.
Co zrobić, żeby śmietana się nie zważyła?
U mnie najlepiej sprawdza się hartowanie śmietany. Przełóż jej odpowiednią ilość do małej miseczki, a następnie dodaj łyżkę gorącego sosu pomidorowego. Pomieszaj i powtórz czynność, a potem dodaj do gorącego sosu. Gotowe.
Innym sposobem jest wymieszanie śmietany ze szczyptą soli. Zazwyczaj działa.
Sos pomidorowy do pizzy – jak go zrobić?
Ja robię tak, jak w powyższym przepisie, mocniej tylko odparowuję płyn.
To by było na tyle w kwestii sosu pomidorowego. Zajrzyj też do sekcji z innymi moimi przepisami KLIK >>
Jestem zaciekawiona! Chyba muszę wypróbować Twój przepis! Bo w sumie robię podobny sos, ale bez śmietany i masła (na oliwie zazwyczaj), a za to z papryką.