Uwielbiam zimową herbatę i zupełnie nie wiem, czemu nosi akurat taką nazwę. Ja piję ją praktycznie cały rok, oprócz lata. Zmieniam lekko składniki i dopasowuję do nastroju. Dzisiaj, pokażę Ci mój ulubiony przepis, na pyszną i rozgrzewającą, zimową herbatę. Taką z cytryną, domowym syropem, goździkami, cynamonem i jeszcze mnóstwem innych składników, a także z jednym magicznym. Sekret na ten ostatni zdradziła mi moja dobra przyjaciółka, a jest nim – mięta! Od tamtej pory zawsze dodaję ten element do zimowej herbaty.
Spis treści
Rozgrzewający napój
Gdy jesteśmy zmarźnięci lub przemoczeni, zazwyczaj sięgamy po ciepłą, aromatyczną herbatę. Jedni słodzą ją miodem, inni cukrem, a jeszcze inni wolą sok malinowy. Ja zazwyczaj dodaję to, co mam akurat pod ręką – cytrusy, przyprawy, miód lub domowy syrop. Mam jednak swoją ulubioną recepturę, którą popijam z niezwykłą rozkoszą! Wystarczy kilka składników, nie przepadam za zbyt dużą ilością dodatków, bo wtedy herbata traci swój charakter. Jestem fanem napojów tematycznych, więc mam kilka swoich ulubionych zestawień. Za chwilkę podam Ci przepis na moją najlepszą rozgrzewającą herbatę, którą kocha cała rodzina. Najpierw skupmy się jednak na mięcie, czyli na dosyć niecodziennym połączeniu.
Mięta – magiczny składnik rozgrzewającej herbaty
O mięcie powiedziała mi moja przyjaciółka. Najpierw byłam dosyć sceptyczna, bo orzeźwiający smak świeżej mięty, nie bardzo pasował mi do rozgrzewającej i aromatycznej zimowej herbaty. Do pierwszego razu! Teraz nie wyobrażam sobie mojej ulubionej herbaty bez kilku listków mięty. Zawsze mam jej krzaczek na parapecie w kuchni, dzięki czemu mogę sięgnąć po nią kiedy tylko zechcę.
Rodzaje mięty
Mięta jest rośliną wieloletnią, która nie ma ma wygórowanych wymagań co do uprawy. Ważne, by ją często podlewać i nie wystawiać na działanie silnych promieni słonecznych. Występuje w wielu rodzajach, najpopularniejsze są jednak trzy odmiany:
- mięta pieprzowa (najczęściej spotykana w Polsce) – to specjalna krzyżówka mięty zielonej i nawodnej, która jest szeroko wykorzystywana w kuchni, kosmetologii i lecznictwie;
- mięta zielona – najczęściej wykorzystuje się ją do produkcji gum do życia i past do zębów;
- mięta polna – roślina ta wykorzystywana jest w lecznictwie – przy problemach trawiennych.
Właściwości mięty
Mięta ma zbawienny wpływ na układ pokarmowy, zwłaszcza, gdy jest on podrażniony. Rozkurcza mięśnie gładkie w przewodzie pokarmowym i zmniejsza ból. Pomoże również przy wzdęciach i zaparciach. Odpowiedzialną za to substancją, jest mentol, który znajduje się w jej liściach. Można ją spożywać podczas spożywania ciężkich dań, ale także na co dzień, jako profilaktykę i wzmocnienie organizmu.
Świetnie sprawdzi się w przypadku przeziębienia, ponieważ mięta wykazuje właściwości antywirusowe i antybakteryjne. Zawarte w niej olejki eteryczne, uwalniają się pod wpływem ciepła i świetnie udrożnią Twój nos, podczas picia naparu. Olejek miętowy, jest jedną z popularniejszych substancji, które wykorzystuje się przy dolegliwościach układu oddechowego. Może być stosowany do inhalacji, znajduje się także w składzie maści i wcierek. Ma właściwości wykrztuśne, dlatego znajdziesz go w składzie wielu syropów, dzięki czemu łatwiej pozbędziesz się nadmiaru wydzieliny z płuc.
Mięta wykazuje także działanie uspakajające, przeciwbólowe i odkażające.
Przepis na zimową herbatę
Dosyć o mięcie, przejdźmy do mojej ulubionej receptury! Poniżej znajdziesz składniki, które będą Ci potrzebne, do przygotowania zimowej herbaty z imbirem, a także wskazówki, jak ją przygotować.
Składniki herbaty rozgrzewającej
- dwa plastry cytryny
- 3-4 goździki
- kawałek kory cynamonu
- domowy syrop z imbiru lub z pigwy
- plasterek świeżego imbiru (zwłaszcza, gdy dodajesz syrop z pigwy, a nie imbirowy)
- 3 listki świeżej mięty
Celowo, nie wskazuję miodu, ponieważ znajduje się on już w domowym syropie z imbiru lub w tym z pigwy.
Jak przygotować zimową herbatę
Zaparz w kubku lub dzbanku, swoją ulubioną herbatę i poczekaj, aż nabierze odpowiedniej mocy. Następnie wrzuć do niej cytrynę, imbir, goździki, cynamon i miętę. Jeśli dodajesz syropu imbirowego, to pamiętaj, że herbata nie może być gorąca, w inaczej zabijesz wszystkie właściwości miodu. W przypadku syropu pigwowego, wszystko zależy od tego czy jest na bazie miodu, czy cukru.
Właściwości imbiru, czyli dlaczego jest on tak ważny
Imbir wykazuje wiele właściwości leczniczych, które świetnie wzmocnią Twój organizm. Bardzo dobrze rozgrzewa, pomaga budować odporność, a także jest nieocenionym wsparciem w przypadku infekcji wirusowej, grzybiczej, a nawet bakteryjnej. Spotkasz go w wielu przepisach, recepturach i produktach, które wykorzystywane są podczas przeziębienia i problemów z układem oddechowym, ale również jako wsparcie w procesie odchudzania.
Imbir wykazuje bardzo dużo właściwości leczniczych, do których należą między innymi:
- dobry wpływ na układ trawienny i zapobieganie wzdęciom;
- odkażanie jamy ustnej, pomaga w jej higienie, kaszlu, a także bólach gardła;
- łagodzi obrzęki i pobudza krążenie;
- jest pomocny w przypadku bóli miesiączkowych;
- pomaga w zwalczaniu nudności i wymiotów.
Dlaczego warto pić herbatę z imbirem
Kłącze imbiru, bogate jest w związki czynne, które wspierają wydajniejszą pracę mózgu, odtruwają organizm i wspomagają układ trawienny oraz pokarmowy. . Wszystko dzięki zwartym w nim olejkach eterycznych, alkoholu i gingerolu. Warto dodać imbir do herbaty, bo to właśnie gingerol ma właściwości rozgrzewające i przeciwzapalne, tak pomocne podczas przeziębienia. Reguluje też pracę przewodu pokarmowego i pozytywnie działa na ten sercowo-naczyniowy.
Czy wiesz, że imbir lekarski zawiera ponad dziesięć składników, które wykazują działanie antywirusowe?!
Jeśli chcesz poznać recepturę domowego syropu z imbirem lub dowiedzieć się więcej o działaniu imbiru, przejdź do tego artykułu:
[…] Spróbuj też zimowej, rozgrzewającej herbaty. […]
[…] Rozgrzewająca zimowa herbata z imbirem i miętą (moim magicznym składnikiem) […]