Stan zagrożenia epidemicznego, kwarantanna i dozór epidemiologiczny

Czym właściwie jest stan zagrożenia epidemiologicznego, kwarantanna i dozór epidemiologiczny? Wyjaśnienie zaczerpnęłam ze strony Ministerstwa Zdrowia. Ważne, aby wszyscy znali te pojęcia i stosowali się do wytycznych przygotowywanych przez specjalistów.

Stan zagrożenia epidemicznego – co to znaczy?

To wyjątkowy czas, w którym na podstawie rozporządzeń ministra zdrowia, istnieje możliwość wprowadzania np:

  • czasowego ograniczenia przemieszczania się;
  • ograniczenia lub zakazu obrotu i używania wskazanych przedmiotów i produktów spożywczych;
  • wstrzymania pracy pewnych instytucji oraz zakładów pracy;
  • czasowego zakazu organizacji imprez masowych i zgromadzeń;
  • obowiązku wykonywania konkretnych zabiegów sanitarnych;
  • nakazu udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych przewidzianych planami przeciwepidemicznymi.

Czym jest kwarantanna?

Kwarantanna dotyczy osób zdrowych, które miały bliski kontakt z chorymi lub podejrzanymi o zakażenie wirusem osobami. Każdy, kto został objęty kwarantanną powinien przebywać w stałym miejscu (mieszkanie, dom, hotel etc.) przez dwa tygodnie. Okres ten liczy się od ostatniego dnia (nie pierwszego) kontaktu z osobą zarażoną lub podejrzewaną.

Osoba objęta kwarantanną nie może wychodzić, tyczy się to także spacerów z psem, wizyt w sklepie lub bankomacie. To kwestia odpowiedzialności obywatelskiej, osoba taka może być zakażona wirusem i przechodzić to bezobjawowo, jednocześnie zarażając innych. Kwarantanna działa także w drugą stronę – kategorycznie zakazuje się odwiedzin.

W przypadku, gdy osoba objęta kwarantanną poczuje się gorzej i pojawią się u niej takie objawy jak:

  • gorączka;
  • kaszel;
  • problemy z oddychaniem;

należy natychmiast powiadomić telefonicznie specjalistów. Na taką informację czeka stacja sanitarno-epidemiologiczna lub oddział zakaźny w szpitalu. Do dyspozycji osób objętych kwarantanną jest także policja i służby miejskie.

“Kwarantanna społeczna”

Tak możemy nazwać obecną sytuację, w której się znajdujemy (marzec 2020). Placówki oświatowe zostały zamknięte, wiele urzędów i instytucji ograniczyło godziny pracy, a wiele firm przechodzi w tryb pracy home office. Powinniśmy pozostać w domach, nie uczęszczać do centrów handlowych, kawiarni i miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi. Aptekę i sklepy odwiedzajmy tylko w przypadku, gdy jest to koniecznie.

Zadbajmy o seniorów i sąsiadów. Wyciągnijmy pomocną dłoń i wytłumaczmy im, że tylko wspólne działania pomogą ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.

Nadzór epidemiologiczny – co to?

Takim nadzorem objęte są osoby, które pracowały lub przebywały w tej samej przestrzeni, co nosiciel koronawirusa. To sytuacja, gdy nie było bezpośredniego kontaktu, ale wprowadza się kontrolę stanu zdrowia osoby zagrożonej zarażeniem.

Nadzór epidemiologiczny trwa 14 dni i wprowadzany jest w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. W takim przypadku należy przejść na pracę zdalną, ograniczyć wyjścia z domu i spotkania ze znajomymi. Konieczne jest także mierzenie temperatury dwa razy dziennie i kontrolowanie stanu zdrowia.

.

Przeczytaj także

Inne artykuły

Nie tylko wysoki iloraz inteligencji wpływa na powodzenie w...

Dlaczego niektórzy sprawniej radzą sobie w szkole, łatwiej odnoszą sukcesy i lepiej odnajdują się w środowisku rówieśników?

Angielski online z AllRight, czyli Julka zaczyna swoją przygodę

Znajomość języka angielskiego zdecydowanie ułatwia funkcjonowanie w dzisiejszym świecie. Obecnie jest to jedna z podstawowych umiejętności każdego z nas. Jak w takim razie zachęcić dziecko do tego, aby chciało rozwijać swoje kompetencje? Jedną z najlepszych metod jest oczywiście nauka przez zabawę!

Myśli samobójcze – jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze?

Nie każda osoba, która ma myśli samobójcze podzieli się z nami swoim stanem. Co w takim razie powinno nas zaniepokoić? Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze?

DDD i DDA – co to znaczy?

DDD i DDA to skróty, które często pojawiają się w mediach, podczas rozmów ze znajomymi czy na spotkaniach z terapeutą. Chodzi tu o Dorosłe Dzieci z Rodzin Dysfunkcyjnych oraz Dorosłe Dzieci Alkoholików, czyli osoby dorastające w specyficznym, zaburzonym środowisku.

Alkoholizm – objawy, przyczyny i fazy alkoholizmu

Choroba alkoholowa, uzależnienie od alkoholu, alkoholizm. Bez względu na to, jak nazwiemy ten problem, jego istotą jest utrata kontroli nad ilością spożywanego alkoholu.

Fazy alkoholizmu – jak zachowuje się uzależniony od alkoholu?

Nikt nie staje się alkoholikiem z dnia na dzień, nie każda faza tego procesu jest też taka sama. Jakie zatem fazy alkoholizmu można wyróżnić? Posłużę się najczęściej stosowaną, 4-stopniową skalą, która obrazuje fazy alkoholizmu wg Jellinka.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj