W głębi lasu (Netflix) – czy warto obejrzeć?

W głębi lasu to nowy serial Netflixa realizowany w Polsce. Nie jest to pierwsza tego typu produkcja, ale wg mnie najlepsza. Tak, z czystym sumieniem mogę stwierdzić, że warto obejrzeć W głębi lasu. To taki serial, trzymający widza w napięciu, który podążając za fabułą do końca nie wie, co tak naprawdę wydarzyło się w tytułowym lesie…

W Głębi lasu gdzie obejrzeć? Serial dostępny jest na platformie Netflix.

Kilka słów o fabule W głębi lasu

Akcja serialu toczy się w przeszłości i teraźniejszości. Główna postać, prokurator Paweł Kopiński, wraca wspomnieniami do wydarzeń sprzed 25 lat i stara się na nowo rozwikłać zagadkę śmierci nastolatków. Wszystko zaczęło się na obozie letnim, gdzie podczas ostatniej nocy, w lesie zginęły dwie osoby, a dwie kolejne nigdy nie wróciły. Mimo tego, że życie toczy się dalej, wciąż jest wiele niewiadomych, które nie dają Kopińskiemu spokoju.

Kolejne elementy układanki odkrywane są stopniowo, pojawia się coraz więcej pytań, a stare odpowiedzi przestają być aktualne. Wątek przeszłości przeplata się z teraźniejszością. Rodzinna tragedia, ludzkie dramaty, wielka miłość, śmierć, tajemnica – W głębi lasu to wielowymiarowa fabuła, która zaskakuje do samego końca.

Oficjalny zwiastun Netflix / W głębi lasu

Zwiastun W głębi lasu trwa ponad dwie minuty, ale… możesz obejrzeć go bez obawy o poznanie zbyt wielu szczegółów. Osobiście jestem fanką dobrego, polskiego kina i wkurza mnie fakt, że każdy zwiastun pokazuje zbyt dużo. Na szczęście nie w tym przypadku! To gra obrazów i niewiele słów – kolejny majstersztyk Netflixa na wysokim poziomie.

Oficjalny zwiastun serialu W głębi lasu Netflix Oryginal

Moja opinia o W głębi lasu – fabuła, zdjęcia i muzyka

Tak, jak napisałam na początku – zdecydowanie warto obejrzeć W głębi lasu. Serial składa się z 6 odcinków, które obejrzeliśmy z mężem w 2 wieczory. O ile pierwsze trzy można jeszcze w miarę spokojnie rozłożyć na kilka dni, o tyle druga połowa serialu – totalny sztos! Czym jestem najbardziej zachwycona? Fabułą, zdjęciami i muzyką. Słowo, którym mogę go najlepiej określić? Niepokojący!

Świetny polski serial, który warto obejrzeć!

Jestem fanką kryminałów, mam więc spore oczekiwania co do niezdradzania rozwiązania historii. Cenię sobie takie książki i filmy, które trzymają widza w niepewności, bo nic tak nie rozczarowuje jak świadomość kto zabił już na początku. Tu wszystko toczy się płynnie, a akcja jest wartka. Powoli odkrywamy kolejne szczegóły sprawy, ale w momencie, gdy w głowie układamy sobie wizję, nagle następuje szybki zwrot. Zdecydowanie nie spodziewałam się takiego rozwiązania tragedii, która wydarzyła się 25 lat wcześniej na obozie młodzieżowym. Autorzy serialu skupili się historii ludzi i tytułowym lesie, zanurzając się w umysłach i grozie.

To jedna z najlepszych (jak nie najlepsza!) polskich produkcji, którą widziałam (a widziałam ich wiele!).

Młody Paweł Kopiński

Tyle o fabule, przejdźmy do zdjęć – a te są zachwycające! Piękne obrazy lasu, autentyczność i realizm lat 90tych, a także piękne ujęcia. Świat wspomnień tworzy niesamowity klimat i niejako przenosi nas w tamte chwile. Rzeczywistość jest nieco mocniejsza, mniej miękka i sprowadzająca na ziemię. Przede wszystkim obraz skupia się na ludziach i ich emocjach oraz lesie. Na pochwalenie zasługują też szerokie kadry z wielu perspektyw, które momentami sprawiają, że widz czuje się tak, jakby podglądał wszystko stojąc za drzewem.

Oceniając seriale zawsze zwracam uwagę na muzykę, w tym przypadku też jest co pochwalić. Świetnie dopasowana, podkręcająca emocje – króluje grunge i bunt. Oprócz typowych dla seriali instrumentalnych kawałków, nie brakuje polskiego rocka (T.Love, Wilki, Elektryczne Gitary, Lech Janerka).

Nie wiem, czy jest się do czego przyczepić – ja nie znajduję takiej rzeczy. Wydaje mi się jednak, że trzeba lubić kryminały i historie z dreszczykiem. Jeśli podobał Ci się Belfer, Wataha lub Ślepnąc od świateł, pewnie i W głębi lasu zdobędzie Twoje serce.

Inne polecane przeze mnie seriale znajdziesz tutaj >>> Seriale, które warto obejrzeć

Scenariusz W głębi lasu na podstawie powieści Harlana Cobena

Harlan Coben to amerykański pisarz specjalizujący się z kryminałach, dramatach, thrillerach i sensacji. Debiutował w roku 1995 powieścią Bez skrupułów (2001), międzynarodowy rozgłos uzyskał jednak dzięki książce Nie mów nikomu. Ogromnym sukcesem jest fakt, iż zdobył trzy prestiżowe nagrody, przyznawane gatunkowi kryminał/hriller: Edgar Award, Shamus Award i Anthony Award.

Akcja jego wszystkich powieści toczy się w Nowym Jorku i New Jersey, a czytelnik do końca nie wie, jaki jest koniec historii. Harlan Coben uwielbia szybkie zwroty akcji, niewyjaśnione wątki z przeszłości i zagadki bez rozwiązania. Naturalnie akcja W głębi lasu ( org. The Woods) została dostosowana do polskich realiów i nieco zmieniona, by zachować autentyczność – np. imiona i nazwiska bohaterów były mocno inspirowane amerykańskimi, które pojawiły się w powieści. Trzeba jednak przyznać, że ma wiele wspólnego z oryginałem, a sam autor pozytywnie wypowiada się o ekranizacji.

Różnice między serialem a powieścią W głębi lasu

Fabuła została dostosowana do polskich realiów, ale wiele szczegółów odwzorowuje powieść. Normalne jest jednak to, że serial i film na podstawie książki nie jest obrazem 1:1. Jakie zatem różnice między serialem powieścią W głębi lasu znajdziemy?

  • W ekranizacji sugeruje się pomoc w śmierci chorej żony Kopińskiego, w książce natomiast Jane (Joanna) umiera samotnie w szpitalu.
  • Ojciec Laury, jednej z głównych bohaterek, w powieści jest hipisem i dealerem, w serialu to dyrektor liceum. Wątek motywów jego działania nie jest do końca wyjaśniony, w książce wprost wskazana jest wizja urojeń i obawy zamieszania w sprawę córki.
  • Postać Wojciecha Malczaka wg Harlana jest bardziej agresywna, pewna siebie i podszeptująca do zła. W ekranizacji Malczak jest wycofany i cichy, bardziej kryje się ze swoją naturą.

Są jeszcze dwa szczegóły, które niestety zdradzają zakończenie serialu. Pozwolę sobie tylko tajemniczo napisać, że różni się historia osoby pokazanej w ostatniej scenie (prowadzi życie w Rosji), a drogi głównych bohaterów nie są wyjaśnione, nie wiemy czy ich ścieżki się rozejdą.

Obsada W głębi lasu

Obsada serialu W głębi lasu

W serialu zobaczymy topowe polskie nazwiska i wielu aktorów młodego pokolenia, którzy grają postaci sprzed 25 lat.

  • Grzegorz Damięcki – prokurator Paweł Kopiński
  • Agnieszka Grochowska – Laura Goldsztajn
  • Hubert Miłkowski – młody Paweł Kopiński z 1994
  • Wiktoria Filus – młoda Laura Goldsztajn
  • Ewa Skibińska – Natalia Kopińska (matka Pawła)
  • Jacek Koman – Dawid Goldsztajn (ojciec Laury)
  • Adam Ferency – policjant Lubelski
  • Arkadiusz Jakubik – inspektor Maciej Jork
  • Dorota Kolak – naczelnik Herman
  • Martyna Byczkowska – Kamila z 1994 (siostra Pawła)
  • Adam Wietrzyński – Artur z 1994
  • Jakub Gola – Daniel z 1994
  • Izabela Dąbrowska – matka Artura

W serialu znajdziemy o wiele więcej postaci, pełną obsadę znajdziesz tutaj.

Widownia na świecie pokochała serial, krytycy mają wątpliwości

Trzeba przyznać, że serial z przytupem wszedł na międzynarodowe salony. Już od pierwszych dni uplasował się w czołówce Netflixa, pozostawiając wiele zagranicznych seriali w tyle. Widzowie platformy zdecydowanie pokochali ekranizację powieści Harlana Cobena!

Krytycy nie są jednak tak optymistyczni w swych ocenach. Tu zdania są podzielone. Forbes zwraca uwagę na “pięknie nakręcony, porywający thriller”, Le Parisien zachwyca się produkcją i opisuje “mrocznej i uzależniającej serii”. Niektórzy przedstawiciele zagranicznych mediów oceniają W głębi lasu o wiele mniej korzystnie: wg Sortir à Paris “serial jest ślamazarny” i “cierpi na brak dynamizmu”.

.

Przeczytaj także

Inne artykuły

Nie tylko wysoki iloraz inteligencji wpływa na powodzenie w...

Dlaczego niektórzy sprawniej radzą sobie w szkole, łatwiej odnoszą sukcesy i lepiej odnajdują się w środowisku rówieśników?

Angielski online z AllRight, czyli Julka zaczyna swoją przygodę

Znajomość języka angielskiego zdecydowanie ułatwia funkcjonowanie w dzisiejszym świecie. Obecnie jest to jedna z podstawowych umiejętności każdego z nas. Jak w takim razie zachęcić dziecko do tego, aby chciało rozwijać swoje kompetencje? Jedną z najlepszych metod jest oczywiście nauka przez zabawę!

Myśli samobójcze – jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze?

Nie każda osoba, która ma myśli samobójcze podzieli się z nami swoim stanem. Co w takim razie powinno nas zaniepokoić? Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze?

DDD i DDA – co to znaczy?

DDD i DDA to skróty, które często pojawiają się w mediach, podczas rozmów ze znajomymi czy na spotkaniach z terapeutą. Chodzi tu o Dorosłe Dzieci z Rodzin Dysfunkcyjnych oraz Dorosłe Dzieci Alkoholików, czyli osoby dorastające w specyficznym, zaburzonym środowisku.

Alkoholizm – objawy, przyczyny i fazy alkoholizmu

Choroba alkoholowa, uzależnienie od alkoholu, alkoholizm. Bez względu na to, jak nazwiemy ten problem, jego istotą jest utrata kontroli nad ilością spożywanego alkoholu.

Fazy alkoholizmu – jak zachowuje się uzależniony od alkoholu?

Nikt nie staje się alkoholikiem z dnia na dzień, nie każda faza tego procesu jest też taka sama. Jakie zatem fazy alkoholizmu można wyróżnić? Posłużę się najczęściej stosowaną, 4-stopniową skalą, która obrazuje fazy alkoholizmu wg Jellinka.

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj